Compresor cu șurub APS 20 IVR Combi Dry X G3 10 bari 20 CP/15 kW 1100 - 2160 l/min 270 l
Stoc epuizat
| Puterea motorului (cp / kW) | 20.0 HP / 15.0 kW |
|---|---|
| Viteză variabilă (IVR) | Da |
| Viteză pompă (rpm) | 1920-3360 |
| Rezervor aer | Da |
| Uscător | Yes |
| Presiune maximă (bar) | 10 |
| Livrare minimă de aer liber (l/min) | 1.100 L/min18,333 L/s |
| Livrare minimă de aer liber (m3/h) | 66 m³/h1,1 m³/min |
| Livrare maximă de aer liber (l/min) | 2.420 L/min40,333 L/s |
| Livrare maximă de aer liber (m3/h) | 145,2 m³/h2,42 m³/min |
| Tensiune (V) | 400 V / 50 Hz / 3 Ph |
- Aveți nevoie de ajutor? Contactați-ne: orders@airpress.pl
- 98% dintre clienți sunt mulțumiți de utilizarea produselor marca Airpress.
- Datorită cunoștințelor noastre, aveți cel mai bun produs.
- Peste 65 de ani de experiență pe piața europeană!
APS 20 IVR Combi Dry X G3 – compresor cu șurub cu turație variabilă și injecție de ulei
APS 20 IVR Combi Dry X G3 cu rezervor de 270l este un compresor cu șurub cu viteză variabilă, proiectat pentru eficiență ridicată și consum scăzut de energie. Este echipat cu un blocat de șurub european, un motor IE5 din clasa ultra-premium, un invertor de nouă generație și un controler AirVision One. Această combinație face ca echipamentul să funcționeze stabil, eficient energetic și permite controlul convenabil al întregului proces de producție a aerului comprimat. O soluție ideală pentru munca de zi cu zi în condiții industriale exigente.
Avantajele compresorului cu șurub din seria APS X G3
- Compresorul este echipat cu un modul de șurub de nouă generație, proiectat și fabricat în Europa, care garantează un debit mai mare la un consum mai mic de energie
- Modulul de șurub este conectat direct la motor (Acționare directă 1:1), ceea ce elimină nevoia de a utiliza transmisii. Acest lucru reduce pierderile de energie și crește semnificativ eficiența compresorului.
- Compresorul este echipat cu un controler european AirVision One, care monitorizează funcționarea echipamentului în timp real. Oferă diagnosticare predictivă, minimizează riscul de întreruperi și simplifică semnificativ întreținerea.
- Combinația dintre blocul de șurub și invertor permite un interval de lucru variabil (IVR), ceea ce înseamnă că compresorul poate funcționa la turații mai mici atunci când cererea de aer comprimat este mai mică. Acest lucru ajută la reducerea consumului de energie și a uzurii mecanice prin reducerea starturilor motorului.
- Costul total de deținere (TCO) este optimizat și include: costul de achiziție, consumul de energie, consumabilele și întreținerea, precum și costurile asociate cu întreruperile. În practică, aceasta înseamnă mai puține întreruperi, intervale mai lungi între întrețineri și o eficiență stabilă.
- Tehnologia de turație variabilă IVR garantează un start lin, care reduce stresul, prelungește durata de viață și asigură economii mari de energie în condiții de cerere variabilă pentru aer.
- În loc să ofere modele separate de 8 bar și 10 bar, această serie este configurată implicit la 10 bar, cu posibilitatea de a comuta la 8 bar direct în controler. Acest lucru oferă o flexibilitate mai mare de adaptare la instalație și o eficiență mai bună a muncii.
Comparația eficienței energetice a seriei de compresoare cu șurub APS X G3
Presupunând o cerere anuală de 100.000 m³ de aer comprimat și o presiune de lucru de 8 bar:
| Proprietate | APS 10 X FS | APS 10 IVR X G2 | APS 10 IVR X G3 |
|---|---|---|---|
| Putere (kW) | 7,5 | 7,5 | 7,5 |
| m³/min la 8 bar | 0,92 | 1,05 | 1,277 |
| m³/h la 8 bar | 55,2 | 63 | 76,62 |
| Consum de energie (kWh/h) | 7,5 | 7,5 | 7,5 |
| m³ / 1 kWh | 7,36 | 8,40 | 10,216 |
| kWh / 1000 m³ | 135,87 | 119,05 | 97,89 |
| m³ la 2000 RBH | 110 400 | 126 000 | 153 240 |
| RBH necesari pentru 100 000 m³ | 1 811,59 | 1 587,30 | 1 305,14 |
| kWh necesari pentru 100 000 m³ | 13 586,96 | 11 904,76 | 9 788,57 |
| Economia kWh vs APS 10 X FS | 0 | 1 682,19 | 3 798,39 |
| Economia % vs APS 10 X FS | 0 | 14,13% | 38,80% |
| Model | Putere (kW) |
m³/min la FAD @ 8 bar |
m³/h la FAD @ 8 bar |
Consum de energie (kWh/h) |
m³ / 1 kWh | kWh / 1000 m³ | m³ la 2000 RBH |
RBH necesari pentru 100 000 m³ |
kWh necesari pentru 100 000 m³ |
Economia kWh vs APS 10 X FS |
Economia % vs APS 10 X FS |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| APS 10 X FS | 7,5 | 0,92 | 55,2 | 7,5 | 7,36 | 135,87 | 110 400 | 1 811,59 | 13 586,96 | 0 | 0 |
| APS 10 IVR X G2 | 7,5 | 1,05 | 63 | 7,5 | 8,40 | 119,05 | 126 000 | 1 587,30 | 11 904,76 | 1 682,19 | 14,13% |
| APS 10 IVR X G3 | 7,5 | 1,277 | 76,62 | 7,5 | 10,216 | 97,89 | 153 240 | 1 305,14 | 9 788,57 | 3 798,39 | 38,80% |
Economiile reale de energie pot fi și mai mari, deoarece tabloul de mai sus nu ia în considerare pierderile suplimentare cauzate de curentul de pornire repetat al compresorului cu turație constantă și creșterea temporară a puterii consumate din rețea. Din cauza profilului de lucru variabil al instalației (numărul de porniri, fluctuațiile de sarcină, cererea variabilă de aer comprimat) nu este posibilă estimarea precisă a acestor valori, ceea ce favorizează soluțiile cu reglarea vitezei de rotație (IVR).
Avantaje suplimentare
- Optimizarea consumului de energie datorită invertorului care ajustează automat viteza motorului la cererea actuală de aer. Acest lucru permite economii de energie de până la 50% și reducerea costurilor totale ale ciclului de viață al echipamentului cu 30% în decurs de 5 ani.
- Funcționare silențioasă datorită ventilatorului radial, care asigură un nivel de zgomot de 65 dB(A), permițând instalarea compresorului aproape de locul de utilizare.
- Construcție compactă, care facilitează instalarea ușoară în spații restrânse.
Ce influențează eficiența energetică ridicată a compresorului cu șurub?
- Motor sincronic cu magneți permanenți de clasă energetică Ultra Premium IE5.
- Invertor cu eficiență sporită, care permite economii de energie de până la 50% în comparație cu compresoarele cu turație constantă.
- Acționare directă 1:1, eliminând pierderile de energie la motor.
Aplicare recomandată
Compresorul APS 20 IVR Combi Dry X G3 cu rezervor de 270l este ideal pentru întreprinderile mici și mijlocii, care au nevoie de o sursă flexibilă și eficientă de aer comprimat cu cerere variabilă. Se dovedește a fi extrem de util în aplicații care necesită gestionarea precisă a consumului de energie și monitorizarea eficienței, cum ar fi atelierele, liniile de producție și sistemele de stocare.
Având în vedere că compresorul este eficient din punct de vedere energetic, se va dovedi a fi eficient în toate aplicațiile în care economisirea energiei este importantă.
Configurații
- Model de bază: fără rezervor și deshidratator
- Model COMBI: rezervor integrat de 270 L sau 500 L
- Model COMBI DRY: rezervor integrat de 270 L sau 500 L și deshidratator de aer
| EAN 13 | 8712418447354 |
|---|---|
| Producător | Airpress Polska Sp. z o.o. |
| Greutate (kg) | 390 kg |
| Lungime (mm) | 1.645 mm1,645 m |
| Lățime (mm) | 676 mm6,76 dm |
| Înălțime (mm) | 1.765 mm1,765 m |
| Antrenare | Direct driven 1:1 |
| Pornire | Inverter |
| Tip motor | PM |
| Puterea motorului (cp / kW) | 20.0 HP / 15.0 kW |
| Clasa de eficiență a motorului | IE5 |
| Cap de aer | x15-g3 |
| Etape | 1 |
| Viteză variabilă (IVR) | Da |
| Viteză pompă (rpm) | 1920-3360 |
| Panou de control | AirVision One |
| Limbi disponibile | Dutch, Polish, German, French, Spanish, English, Russian |
| Rezervor aer | Da |
| Capacitate rezervor aer (l) | 270 |
| Rezervor galvanizat | Nu |
| Uscător | Yes |
| Tensiune uscător (V) | 230 |
| Agent frigorific | R513A |
| Volum aer de răcire (m3/h) | 1.400 m³/h23,333 m³/min |
|---|---|
| Sarcină de lucru (muncă/odihnă %) | 100/0 |
| Presiune maximă (bar) | 10 |
| Presiunea minimă de lucru (bar) | 6 bar |
| Livrare aer liber la 8 bar (l/min) | 2.420 L/min40,333 L/s |
| Livrare aer liber la 10 bar (l/min) | 2.160 L/min36 L/s |
| Livrare minimă de aer liber (l/min) | 1.100 L/min18,333 L/s |
| Livrare minimă de aer liber (m3/h) | 66 m³/h1,1 m³/min |
| Livrare maximă de aer liber (l/min) | 2.420 L/min40,333 L/s |
| Livrare maximă de aer liber (m3/h) | 145,2 m³/h2,42 m³/min |
| Nivel de zgomot dB (A) (0 m) | 65 |
| Nivel de zgomot dB (A) (4 m) | 45 |
| Conexiune principală de aer (") | 1 |
| Temperatura minimă ambiantă (°C) | 5 |
| Temperatura maximă ambiantă (°C) | 45 |
| Fără ulei | Nu |
| Capacitate ulei (l) | 8.1 |
| Amper (A) | 29.8 |
| Tensiune (V) | 400 V / 50 Hz / 3 Ph |
| Cablu de alimentare | 4 x 6 mm2 |
| Temporizator start-stop | No |
| Autoreglare a ralantiului | No |
| SKU | 369214-IVR-270G3 |